Düşük Bütçe İle Sağlıklı Beslenmek Mümkün Mü?

Sağlıklı beslenmek için fazla para harcamanız gerekmez. Bütçenizinin yetebileceği düşük kalorili ve sağlıklı besinler etrafımızda fazlasıyla mevcut.

Keşke bel çevremiz cüzdanımız kadar zayıf olabilseydi. Sadece kemer sıkmak için değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam için de diyetiniz üzerinde bir takım kısıtlamalar yapmanız şart.
Düşük Bütçe İle Sağlıklı Beslenmek Mümkün Mü?


Tarım Bakanlığına göre  yemek maliyetleri 2016 yılında % 5.5 oranında arttı. ve 2017 yılında % 3-4 civarı daha artması bekleniyor. Geçen yıl ayrıca yemek maliyetleri % 4 civarı arttı. Bu istatistiklere rağmen, normalden fazla harcama yapmaksızın sağlıklı bir beslenme şekline sahip olma olasılığınız var.

Bütçenize uygun alışveriş listesi

Neyse ki, yemek maliyetlerinin üstesinden gelmek için bir çok makul yöntemler mevcut. Burada sağlıklı gıda alışverişi için kalori ve para hesabı yaparken bazı öneriler mevcut:
Toplu alışveriş yapın. Tek bir yemek için alışverişe gitmeyin. Toplu alışveriş yapın(3 günlük, 1 haftalık gibi).
Yiyeceklerinizin çoğunluğunu evinizde pişirin. Dışarıda hazır yemek almaktan ziyade, evinizde yemek yapmak bütçeniz açısından daha rahatlatıcı olur ve size toplam kalori kontrolü yapma imkanı tanır.
Fazla fazla satın alın. Besinlerin iyi kullanımı için onları dondurucunuza koyun. Geniş paketlerde koyduğunuz donmuş sebzeler ve meyveler ile paranızdan tasarruf yapabilirsiniz. Aynı durum yine fazla fazla alacağınız toptan etler için de geçerlidir.
Gıdaları mevsiminde alın. Meyve ve sebzeleri mevsiminde almak bütçeniz açısından her zaman daha uygun olacaktır.
Fasulye ve bulgurlu yemeklere ağırlık verin. Hem fasulye hem de bulgur özellikle toptan alındığında bütçe dostudur ve herhangi bir öğünde size lif ve besleyicilik sağlarAyrıca tek başlarına düşük yağlı sağlıklı bir öğün de olabilirler.
İndirimleri takip edin.  Eğer nerede durmanız gerektiğini merak ediyorsanız, indirim etiketlerine dikkat edin. Hemen hemen her mağazada indirim fırsatlarını bulabilirsiniz.
Belli bir kalori için bütçe hesaplaması.
İstanbul’da Özel Gazi Hastanesi ve Kliniğinde Beslenme Uzmanı Nurbanu Karan, son dönemde, kendi semt mağazalarında hangi besinlerin en iyi kaloriyi ve pazarlık payını sunduğunu öğrenmek için bir kaç karşılaştırma yaptı.
Beslenme Uzmanı Nurbanu Karan: “Elbette ki, düşük maliyetli proteinler kuru baklagiller ve yumurtalardır” diyor. “Bir sonraki adım konserve fasulyeler, süt ve tüm tavuktur ve daha sonraki adım tavuk butu, göğsü, şarküteri tavuğudur. Tavuk gerçekten hesaplıdır, fakat şarküteri tavuğunun fiyatı et tavuk çevirmeyle karşılaştırılınca fahiştir.
Uzmanımız tam bir tavuğun sunduğu fırsatları değerlendirmenizi tavsiye ediyor (fırında veya çevirme olabilir). Kalan et artıklarını, kırmızı biberli sulu yemekte, güveçte ve çorbada hafta içerisinde kullanabilirsiniz . Tabii ki kemikleri de daha sonra çorbada kullanmak üzere saklayabilirsiniz.
Uzman, aynı zamanda taze dökme patateslerin donmuş sebzeler satın almak gibi bütçenizde tasarruf sağlayıcı bir fırsat olduğunu belirtiyor. “Donmuş kırmızı biberler taze biberlerden daha ucuzdur. Örneğin bu iki biberleri de tartarsanız farkı göreceksiniz.” diyor. Bütçenizde tasarruf sağlayacak bir diğer ipucu, çeşitli ve çoklu gıdalar açısından, özellikle malzemeleri toptan kullanırken, bugün bir kırmızı biberli sulu yemek, yarın bir dürüm ya da tortilla ekmeği yemek doyurucu olabilir.

Düşük maliyetli öğünleri bir araya getirmek

Eğer spesifik bir beslenme planı yapmak istiyorsanız, bunların nasıl işe yarayacağını merak ediyor olabilirsiniz.
Bundan sonra porsiyonlarınız için düşük maliyetli besinler ve kalori hesaplarına ilişkin ne biliyorsanız uygulayın.
Aşağıda spesifik beslenme fikirlerine yer verilmiştir.
Düşük karbonhidratlı beslenme. Düşük karbonhidratlı bir öğün için, fırında tavuk ve karışık donmuş sebzeler veya bütçe dostu yumurtalarla yapılmış kabuksuz bir kiş (poğaca) servis edebilirsiniz.
Düşük yağlı diyet. Fırında pişmiş bir patatesli tavuk yemeğinin yanında bir tatlı, düşük yağlı ve lezzetli bir öğüne dönüşebilir.
Düşük kalorili diyet. Kırmızı biberin de yer aldığı karışık sebzelerle fırında pişmiş bir kap yemeğin, bir buçuk kap pirinç ile servis edilmesi size 450 kalorilik bir öğün sağlar.
Böylelikle düşük bütçede kalori hesaplaması yapmak eğlenceli olabilir.


ETİKETLER: 1 HAFTADA 10 KİLO VERDİREN DİYET LİSTESİ, 3 GÜNDE 10 KİLO VERDİREN DİYET LİSTESİ, 5 GÜNDE 10 KİLO VERDİM, 5 GÜNDE 10 KİLO VERDİREN DİYET LİSTESİ, 5 GÜNDE 10 KİLO ZAYİFLATAN DİYET FORMÜLÜ, 5 GÜNDE 5 KİLO VERDİREN DİYET YORUMLARI, ACİL KİLO VERMEK İÇİN NE YAPMALIYIM, ARZU KARABULUT DİYET LİSTESİ, ARZU KARABULUT DİYETİSYEN, ARZU KARABULUT KİMDİR, ÇOK HIZLI KİLO VERME YÖNTEMLERİ, ÇOK HIZLI KİLO VERMEK İÇİN DİYET, ÇOK KOLAY ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ, DANS EDEREK ZAYIFLAMA, DİYET, DİYET HIZLI KİLO VERME, DİYET LİSTESİ HIZLI KİLO VERME, EKONOMİK DİYET LİSTELERİ, EN GÜZEL ZAYIFLAMA YOLU, EN KISA SÜREDE ZAYIFLAMA DİYETİ, EN KOLAY VE HIZLI KİLO VERMENİN YOLLARI, ENDER SARAÇ ŞOK DİYET, EVDE EN HIZLI ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ, EVDE HIZLI ZAYIFLAMA, EVDE ZAYIFLAMANIN EN KOLAY YOLU, GERÇEK KİLO VERME HİKAYELERİ, HAFTADA 1 KİLO VERMEK, HAMİLELİKTE KİLO, HEDEF KİLO HESAPLAMA, HEDEF KİLO VERME SÜRESİ, HER BÜTÇEYE UYGUN DİYET YÖNTEMLERİ, HER BÜTÇEYE UYGUN EKONOMİK DİYET YÖNTEMLERİ, HİZLİ BİR SEKİLDE ZAYİFLAMAK, HIZLI KİLO KAYBI, HIZLI KİLO VERME HİKAYELERİ, HIZLI KİLO VERME YÖNTEMLERİ, HIZLI KİLO VERMENİN EN KOLAY YOLU, HIZLI SAĞLIKLI KİLO VERME, HIZLI VE SAĞLIKLI KİLO VERME YÖNTEMLERİ, İDEAL KİLO VERME YÖNTEMLERİ, KARBOKSİTERAPİ, KİLO VER, KİLO VERME SÜRECİ HESAPLAMA, KİLO VERMEK İÇİN DİYET LİSTESİ, KİLO VERMEK İÇİN EN ETKİLİ YÖNTEM, KISA ZAMANDA KİLO VERME YÖNTEMLERİ, KISA ZAMANDA ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ, KOLAY HIZLI KİLO VERME, KUSARAK ZAYIFLAMA, OBEZİTE, SAĞLIKLI BESLENME, SAĞLIKLI ŞEKİLDE KİLO VERME, SARIMSAKLA ZAYIFLAMA, ŞOK KİLO VERME, SU İLE ZAYIFLAMA, ÜNLÜLERİN ZAYIFLAMA HİKAYELERİ, YENİ ZAYIFLAMA HİKAYELERİ, ZAYİFLAMANİN YONTEMLERİ, ZAYIFLAMAK İÇİN PRATİK YÖNTEMLER, ZAYIFLAMAK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM, ZAYIFLAMANIN EN İYİ YOLU, ZAYIFLAMANIN KESİN YOLLARI, ZAYIFLAMANIN KOLAY YOLLARI NELERDİR, ZAYIFLATAN BİTKİLER, ZAYIFLAYANLARIN HİKAYESİ

YORUMLAR

Ad

Aç Kalmadan Zayıflama,1,Anne Sağlığı,2,Bebek,1,Besinler ve Faydaları,2,cilt bakımı,5,Cinsellik,1,Çiçek,1,Diyet,10,DR. SCHOLL VELVET SMOOTH,1,Dukan Diyeti,1,Eğitim,1,Fiat,1,Gebelik,1,Genel,1,Genel Kültür,1,Güldür Güldür Şükran,1,Güzellik maskeleri,3,Güzellik Sırları,6,Hamilelik,1,Hamilelikte Sağlık,1,Hastalıklar,1,Hızlı Kilo Verme,6,Hızlı Zayıflama,3,İhtiyaç Kredisi,4,Kekemelik,1,Kilo Verme Teknikleri,5,Kimdir,5,Kredi,4,Kurabiye Tarifleri,1,Makyaj,3,Moda,6,Mp3 İndir,1,Müzik Dinle,1,Nasıl ?,14,Nasıl Geçer,2,Nedir ?,5,Oyun,4,Romatizma,1,Saç Bakımı,5,Saç Modelleri,1,Sağlık,23,Sağlıklı Beslenme,11,Sanat,1,Sistem Gereksinimleri,4,Sponsor,2,Tanıtım Yazıları,4,Tuğçe Karabayır,1,Yaşam,1,Yedek Parça,1,Yemek Tarifleri,4,yüz bakımı,3,Zayıflama,3,
ltr
item
Bilgili Geyik: Düşük Bütçe İle Sağlıklı Beslenmek Mümkün Mü?
Düşük Bütçe İle Sağlıklı Beslenmek Mümkün Mü?
Sağlıklı beslenmek için fazla para harcamanız gerekmez. Bütçenizinin yetebileceği düşük kalorili ve sağlıklı besinler etrafımızda fazlasıyla mevcut.
https://3.bp.blogspot.com/-_v8ao0q6Hok/WcuNfJbFGYI/AAAAAAAAAKc/BRSlajhTOdYt_fJC90uhrdarQg9Td5GuwCLcBGAs/s640/saglikli-beslenme.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-_v8ao0q6Hok/WcuNfJbFGYI/AAAAAAAAAKc/BRSlajhTOdYt_fJC90uhrdarQg9Td5GuwCLcBGAs/s72-c/saglikli-beslenme.jpg
Bilgili Geyik
http://www.bilgiligeyik.com/2017/09/dusuk-butce-ile-saglkl-beslenmek-mumkun.html
http://www.bilgiligeyik.com/
http://www.bilgiligeyik.com/
http://www.bilgiligeyik.com/2017/09/dusuk-butce-ile-saglkl-beslenmek-mumkun.html
true
8128086192017840890
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Yazı bulunamadı Tümünü Gör Devamı Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil . Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Hepsi SİZİN İÇİN ÖNERİLENLER Etiket Arşiv ARA TÜM YAZILAR Aramanıza uygun yazı bulunamadı Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pzt Sa Çrş Prş Cu Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mart Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Ekim Kas Ara Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Eski Takipçi Takip Et Bu İçerik Gizlidir Lütfen Açmak İçin Paylaş Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı Kodlar Kopyalanamıyor