Kekemelik Nedir , Kekemelik Nasıl Geçer ?

KEKEMELİK NEDİR ? Kekemelik sorunu; konuşmada zamanlama ve akıcılık açısından meydana gelen aksamalar nedeni ile kişinin düzgün bir şekilde...

KEKEMELİK NEDİR ?

Kekemelik sorunu; konuşmada zamanlama ve akıcılık açısından meydana gelen aksamalar nedeni ile kişinin düzgün bir şekilde konuşamamasıdır. 
KEKEMELİK NASIL GEÇER ?

HİPNOZ TEDAVİSİ


Kekemelik üzerine yapılan araştırmalar, bu sorunun çok büyük bir oranda psikolojik nedenlerden kaynaklandığını ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle hipnoz kekemelik tedavisi gündeme gelmiş ve insanların telkin yöntemi ile bu sorundan kurtulmalarına yardımcı olunmuştur. Hipnozla kekemelik tedavisi için kuşkusuz hastanın doğru şartlara sahip olması gerekmektedir. Çünkü hipnoz kekemelik tedavisi kişinin fizyolojik kaynaklı kekemelik sorunlarının tedavisi için kullanılmamaktadır.


Hipnoz kekemelik tedavisi için kişinin öncelikle uzman bir hekime muayene olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar; kekemelik sorunu yaşayan insanların bazılarının, nörolojik problemler nedeni ile kekelediğini ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle hipnoz kekemelik tedavisi uygulanmadan önce kişinin nöroloji uzmanı bir hekime başvurarak, kekelemesine neden olan herhangi bir rahatsızlığı olmadığından eminde olması gerekmektedir. 


Her ne kadar bu ihtimal küçük dahi olsa, hipnoz kekemelik tedavisi sürecine başlanmadan önce kontrol edilmesinde çok büyük bir yarar vardır.
Ayrıca hipnoz kekemelik tedavisi yapılan kişilerin, fizyolojik bozukluklar nedeni ile de kekeleme sorunu yaşayan kişiler olmaması gerekmektedir. Bazı insanların kekeleme nedeni ağız ve gırtlak yapılarında genetik nedenlerden ötürü oluşan fizyolojik bozukluklardır. Rahat konuşmasına engel oluşturan fiziksel sorunlar, kişinin hipnozla kekemelik tedavisi ile sorundan kurtulmasını sağlamayacaktır. 


Hekime başvurarak gerekli muayeneyi olduktan sonra fizyolojik sorunları da olmayan kişilerin, kekeleme sorunu yaşamasının nedeni psikolojik olarak belirlenir. Bu aşamanın ardından kişiye hipnozla kekemelik tedavisi uygulanabilir ve kekemelik çözümleri sunularak sorundan kurtulması sağlanır.

Hipnozla kekemelik tedavisi kapsamında hekim tarafından kişiye uygulanan telkin yöntemi, kişinin kekelemesine neden olan kaygıların ve stresin tamamen ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Böylece sosyal çevrede konuşurken kendini çok daha rahat hissedecek olan kişi, kekemelik sorunundan da kolaylıkla kurtulabilecektir. Çoğu kekemelik sorunu çocukluk döneminde ailenin yanlış davranışları nedeni ile geliştiğinden, kekemelik çözümleri erken yaşlardan itibaren aranmalıdır. Çoğu insan çocukluk döneminde uygun kekemelik tedavisi ile bu sorundan kurtulabilecek iken, boş yere uzun yıllar boyunca kekemelik sorunu yaşamaktadır. Kekemelik kısa süre içerisinde tedavi edilebilen bir problemdir.KEKEMELİK EVDE NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Kekemelik sorunu yaşayan kişiler; sosyal ilişkiler kurmakta büyük bir zorluk yaşamaktadır ve artık canlarına tak eden bu problemden kurtulmak için kekemelik duası okumak da dahil olmak üzere, her yolu denemeye hazır hale gelmiştir. Kekemelik sorunun nedenleri arasında en büyük oran, psikolojik sorunlardır. Çocukluk döneminde kişinin özellikle ailesi ve çevresi tarafından yanlış şekilde yönlendirilmesi kekemelik sorununun oluşmasına neden olmaktadır. Kekemelik tedavi yöntemleri tamamen kişinin çocukluk döneminde ailesi tarafından maruz kaldığı hatalı davranışların düzeltilmesi üzerinedir. Kekemelik nedenleri hakkında nörolojik ve konuşma organlarında görülen fizyolojik bozukluklardan da bahsedilebilinir ancak bu kekemelik nedenleri genel ile kıyaslandığında, psikolojik nedenlerin yanında oldukça düşük bir oranda kalmaktadır.Kekemelik için şifalı bitkiler kullanımı, bitkisel ürünlerin her alanda faydalı olacağının düşünülmesinden kaynaklanmaktadır. Bilimsel olarak bitkisel ürünler ile kekemelik sorununun tedavi edileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Ancak kişinin bitki çayları ile rahatlaması ve konuşurken içerisinde bulunduğu stres ve kaygılı ortamdan daha rahat çıkması sağlanabilir ki bu durumda kişinin kekeleme nedenleri ile ilgili durumun giderilmesini sağlayabilir. Ancak bu durumun yapılan bilimsel deneyler ile kanıtlanmış bir örneği yoktur ve bir tedavi olarak bahsedilmesi söz konusu değildir.

Kekemelik nasıl geçer sorusunun asıl cevabı, kişinin kaygı ve stres seviyesinin nasıl düşürüleceği ile alakalı bir konudur. Kekemelik tedavi yöntemleri kişinin yadırganmaktan ve eleştirilmekten korkmadan, rahat ve kendine güvenir bir şekilde konuşması üzerine geliştirilen tekniklerdir. Bu nedenle kekemelik tedavisi konuşma terapisti psikologlar ya da psikiyatri uzmanı hekimler tarafından yapılmaktadır. Zira sorun kişinin düşünce yapısındadır. Düşünce yapısının değiştirilmesi ise kekemelik için şifalı bitkiler kullanılması ile pek de mümkün değildir.

Bu nedenle internette yaygın olarak aranan Ahmet Maranki kekemelik tedavisi başlığı altındaki uygulamalara ile sorunun çözülmesini beklemeden, öncelikle muhakkak uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Bu konuda yardım için kurulan kekemelik tedavi merkezleri de, kekemelik sorunu yaşayan insanların bu sorununu gidermeye yardımcı olmak için hizmet vermektedir. Kekemelik nedenleri kişinin düşünce yapısında aranmalıdır ve kişinin pozitif düşünce sistemini geliştirebilmesi sağlanmalıdır. Böylece özgüveni artan birey, kekelemeden konuşabilmektedir.

KEKEMELİK İÇİN NE YAPMALI


Kekemelik sorunu yaşayan kişiler hakkında toplum genelinde bilinen oldukça fazla yanlış vardır. Kekemelik sorununun sadece nörolojik problemlerden kaynaklandığı yanlış bir bilgidir. Zira nörolojik rahatsızlıklar nedeni ile görülen kekemelik problemi, genel kekemelik nedenleri ile kıyaslandığında en düşük orana sahiptir. Aynı şekilde gırtlak ve ağız bölgesindeki genetik kaynaklı fizyolojik bozulmalar da, oldukça nadir bir şekilde kekemelik sorunu yaşanmasına neden olmaktadır. Bu insanların hekim muayenesinin ardından kendilerine verilen ilaçlar ile fizyolojik sorunları iyileştirmesi ve kekemelik sorunundan kurtulması mümkündür. Ancak kekemelik sorunun en büyük nedeni, kişinin düşünce yapısında küçük yaşlardan itibaren gelişen bozukluklardır.

Kekemelik sorununun başlıca neden olan psikolojik problemler, kişinin bitkisel ürünler ya da ilaçlar kullanarak üstesinden gelemeyeceği bir sorundur. Bu nedenle kekemelik sorunu tedavisi konuşma terapisti olarak adlandırılan psikologlar ya da psikiyatri alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmaktadır. Çünkü kişinin kekelemesine neden olan sorun beynindeki bir fizyolojik bozukluktan değil, tamamen düşünce yapısındaki hatadan kaynaklanmaktadır. Bu nedenden dolayı bitkisel ya da kimyasal ilaçlar ile kişinin kekemelik tedavisinin sağlanması, ancak destek amaçlı yarar sağlayabilmektedir.

Bazı bitki çaylarının kişinin sakinleşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir ve kekeleme sorunu yaşayan kişilerin konuşma esnasında stres seviyelerinin azalmasın neden olabilmektedir. Ancak bu tür bitkisel uygulamaların kişinin konuşmaktan duyduğu kaygı, stres ve endişeyi gidererek kekemeliği tedavi ettiği yönünde herhangi bir bilimsel bilgi yoktur ve bu konunun ispatı üzerine yapılmış hiçbir deney olmadığından dolayı tedavi olarak bahsedilmesi söz konusu değildir.


Kekemelik sorunlarının çözümünde insanların düşünce yapılarının normal hale getirilmesi hedeflenmektedir. Kekemelik büyük oranda küçük yaşlarda, konuşmanın başlaması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda ise en büyük pay, kuşkusuz ailelerin çocuk üzerindeki yanlış tutumudur. Çocuktan yaşının çok ilerisinde şeyler beklemek, çocuğun başarısız olmaktan korkmasını ve dolayısı ile konuşurken stres içerisine girerek kekelemesine neden olur. Kaygı duyan ve sosyalleşirken konuşması nedeni ile dalga geçileceğini düşünen çocuk ise daha da çok stres içerisine girer ve kekeleme sorununu tetiklenir. Bunun için kekemelik tedavisinde anne babalara büyük bir pay düşmektedir.
YORUMLAR

Ad

Aç Kalmadan Zayıflama,1,Anne Sağlığı,2,Bebek,1,Besinler ve Faydaları,2,cilt bakımı,5,Cinsellik,1,Çiçek,1,Diyet,10,DR. SCHOLL VELVET SMOOTH,1,Dukan Diyeti,1,Eğitim,1,Fiat,1,Gebelik,1,Genel,1,Genel Kültür,1,Güldür Güldür Şükran,1,Güzellik maskeleri,3,Güzellik Sırları,6,Hamilelik,1,Hamilelikte Sağlık,1,Hastalıklar,1,Hızlı Kilo Verme,6,Hızlı Zayıflama,3,İhtiyaç Kredisi,4,Kekemelik,1,Kilo Verme Teknikleri,5,Kimdir,5,Kredi,4,Kurabiye Tarifleri,1,Makyaj,3,Moda,6,Mp3 İndir,1,Müzik Dinle,1,Nasıl ?,14,Nasıl Geçer,2,Nedir ?,5,Oyun,4,Romatizma,1,Saç Bakımı,5,Saç Modelleri,1,Sağlık,23,Sağlıklı Beslenme,11,Sanat,1,Sistem Gereksinimleri,4,Sponsor,2,Tanıtım Yazıları,4,Tuğçe Karabayır,1,Yaşam,1,Yedek Parça,1,Yemek Tarifleri,4,yüz bakımı,3,Zayıflama,3,
ltr
item
Bilgili Geyik: Kekemelik Nedir , Kekemelik Nasıl Geçer ?
Kekemelik Nedir , Kekemelik Nasıl Geçer ?
https://1.bp.blogspot.com/-k8Hg0kywMH0/WOdVhLx3PsI/AAAAAAAABnk/0Q_QZDJNwSYV6qSO-uRNVt0qg06KcJgWgCLcB/s640/kekeme.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-k8Hg0kywMH0/WOdVhLx3PsI/AAAAAAAABnk/0Q_QZDJNwSYV6qSO-uRNVt0qg06KcJgWgCLcB/s72-c/kekeme.jpg
Bilgili Geyik
http://www.bilgiligeyik.com/2017/04/kekemelik-nedir-kekemelik-nasl-gecer.html
http://www.bilgiligeyik.com/
http://www.bilgiligeyik.com/
http://www.bilgiligeyik.com/2017/04/kekemelik-nedir-kekemelik-nasl-gecer.html
true
8128086192017840890
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Yazı bulunamadı Tümünü Gör Devamı Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil . Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Hepsi SİZİN İÇİN ÖNERİLENLER Etiket Arşiv ARA TÜM YAZILAR Aramanıza uygun yazı bulunamadı Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pzt Sa Çrş Prş Cu Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mart Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Ekim Kas Ara Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Eski Takipçi Takip Et Bu İçerik Gizlidir Lütfen Açmak İçin Paylaş Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı Kodlar Kopyalanamıyor